Вивчення Біблії

Щоденні читання

Суботня школа

Суботня школа

Ваше здоров’я

Ваше здоров'я

«СТЕРЕЖІТЬСЯ, ЩОБ ХТОСЬ ВАС НЕ ВВІВ У ОМАНУ» (Матв. 24:4,5)

Автор SDA.if.ua. Категорія Духовні роздуми

Group 4

«Вони підуть, коли настане світанок» — так називається картина відомого іспанського художника Франсиско Гойї (XVIII ст.). На картині зображені примари й чудовиська, які з тривогою дивляться на нічне небо, чекаючи світанку. Людина не має сил очистити світ від примар і заблуджень, поки Боже світло не прожене їх, як говорить про це апостол Петро: «І ми маємо ще непорушне пророче слово. Ви добре робите, зважаючи на нього як на світильник, що світить у темному місці, — доки почне розвиднятися і ранкова зоря засяє у ваших серцях» (2 Петра 1:19). Але безперечно й те, що кожний християнин може наблизити настання світанку.

Слова Господа нашого Ісуса Христа, сказані на горі Елеонській майже два тисячоріччя тому: «Стережіться, щоб хтось вас не ввів у оману…», в усі століття історії християнства звучать, як особливе виявлення стривоженої Божественної любові до Свого народу, якому треба йти вузьким шляхом випробувань і небезпек. І не тому, що ця любов не має сил зберегти Своїх дітей, а тому, що самі діти можуть ослабнути у вірі й любові й зійти з дороги, вказаної Господом Ісусом.

Для кожного покоління християн ці слова були дорогі, спонукаючи до обережності й пильнування. Для нас, що досягли третього тисячоліття, голос Спасителя звучить особливо урочисто й застережливо: «Стережіться, щоб хтось вас не ввів у оману».

ЯКУ СПАДЩИНУ ЗАЛИШИВ НАМ АТЕЇЗМ
Після великої Французької революції XVIII ст. європейське співтовариство вступило у фазу безрелігійного світського розвитку, названого пострелігійним модернізмом нового часу. Відбулася секуляризація науки й особливо природознавства, головною філософією якого став еволюціонізм. Дарвінізм незабаром витиснув релігійну креационістичну модель, яку раніше викладали в університетах і школах Заходу. Класична німецька філософія Канта (1780) і Гегеля (1830) продовжувала апелювати до складних умоглядних категорій і потім породила кілька філософських шкіл, у тому числі філософську школу «лівих гегельянців», серед яких Л.Фейєрбах, Д. Штраус, К. Маркс (1818-1883). Людина, що залишилася без Бога, не може розкрити свою власну сутність. Вона заблудилася в джунглях усіляких гіпотез і наукових теорій…

ОНТОЛОГІЧНА ПРИЧИНА
… Людина від створення світу, від свого створення була призначена для живого спілкування з Богом. Вона повинна була стати «храмом Бога живого», як про це говорить апостол Павло, тому що «ми Його й рід». Внаслідок гріхопадіння люди виявилися вилученими від безпосередньої Божої присутності. У душі утворився якийсь духовний вакуум, що вимагає заповнення, звідси неясне релігійне почуття, властиве кожній людині. На вівтарі людської душі повинен горіти вогонь Божий, вогонь Духа Святого, інакше диявол запалить там свій далекий вогонь.

Коли Адам і Єва згрішили, відбулася саме ця підміна. І Біблія свідчить, що першою спокусою людей у раю була спокуса чудом. Змій, що говорить Єві, пропонує їй долучитися до таємного знання через порушення волі Божої (Бут. 3:5). Тут, як у насінні, полягає вся суть і весь механізм окультизму. Тому що окультизм пропонує таємне знання, що нібито прилучить людину до чуда, до надуманої божественності. Через усе століття історії людства, незважаючи на величезну різноманітність форм тайнознавства, ясновидіння, ворожіння, суть окультизму залишається однією й тією ж дотепер.

ПСИХОЛОГІЧНИЙ АСПЕКТ
Необхідно також сказати про психологічний аспект, спричинений окультизмом. Ніщо так сильно не діє на емоційну природу людини, ніщо так не вражає, як зіткнення й спілкування з надприродним. Зіткнення з надприродним впливає на волю й розумові здібності людини. Виникає потяг і цікавість, а згодом залежність. Однією із причин поширеності окультизму є бажання людей мати певну владу над іншими людьми й над обставинами.

Ті, хто свідомо шукає контакту з невидимим світом, неодмінно втрачають волю. Вони нерідко випробовують депресію й пригніченість. Людина вступає на чужу територію, контрольовану темними силами, що впали, ангелами Люцифера. І немає спасіння в цій боротьбі. Гріх сильніший за найсильнішу волю людини. Тому Господь Бог на самому початку виступає як Єдиний, Хто може розірвати кайдани смерті. Тільки Месія, Котрий скоро прийде, розтрощить голову змія (Бут. 3:16). І це єдино діючий, успішний на всі часи викупний План спасіння людини.

БІБЛІЯ ПРОТИ ОКУЛЬТИЗМУ
Подивимося, як Біблія відкриває нам історію викупної дії Бога в різні епохи історії спасіння.

Від самого початку всі язичеські релігії світу містили як невід’ємну частину містичні ритуали. Жреці всіх релігій були водночас посередниками між простими людьми й богами. Паралельно з ними завжди існували оракули, ворожбити, віщуни. Людська особистість на древньому Сході була зв’язана двома видами зв’язку — релігійний язичеський догматизм і державна деспотія.

Тому Бог через Своїх пророків і патріархів час від часу проявляв Свою владу, щоб спасати й звільняти людську свідомість від фатальних оман.

Не випадково біблійна історія показує зіткнення з найбільшими релігійними системами древнього світу: з Єгиптом, Вавилоном, а пізніше з Грецією. Ми бачимо, як чарівники виявляються переможеними Божественною силою:

— Йосип тріумфує над ворожбитами в Єгипті (Бут. 47 розд.).

— Мойсей здобуває перемогу над єгипетськими ворожбитами й чарівниками (Вих. 7:10-13; 8:1-3).

— Даниїл засоромлює халдейських мудреців (Дан. 2:4; 5:14).

Три великих законодавчих кодекси Біблії чітко визначають волю Божу стосовно окультизму. Це книги Вихід, Левит і Повторення Закону (П. Зак. 18:10-12; Левит 19:31).

Великі пророки Біблії — Ісая, Єремія, Єзекіїль зі всією наполегливістю силою Божою протистоять темним силам і викривають народ Господній (Ісаї 8:19; Єрем. 27:9; Ісаї 47:13).

Новий Завіт відкриває нову сторінку боротьби з сатанинськими чарами. Виникає спокуса вимагати ознак (чудес) на підтвердження того, що Ісус — Господь Бог. І лукавий відразу починає демонструвати начебто Божі чудеса, але це чудеса заради самих чудес («явища» діви Марії, невгасимий вогонь біля гробу Господа, ікони, що плачуть, НЛО й багато чого іншого).

Ісус Христос зустрівся в пустелі з тією ж спокусою, що й перша пара в Едемі. Інші тексти пророків на цю тему: Ісаї 47:13,14; 44:25; Єрем. 27:9; 28:8, 9; Єзек. 21:29; 13:17; Михея 5:12; Наума 3:4.

Федір Достоєвський справедливо стверджує, що в трьох спокусах Христа в пустелі найсильнішою була спокуса чудом. Цю тему російський письменник-психолог розвиває в деяких своїх творах, вказуючи на те, що через усе століття спокуса чудом була найсильнішою зброєю лукавого, щоби втримати у своїй магічній владі людську волю.

Апостоли Христа зустрічаються із сатанинським протистоянням.

— Симон-чаклун протистоїть апостолу Петру (Дії 8:9-24).

— У Варісуса апостол Павло викликає мовчання (Дії 13:6-11).

— Віщунка у Филипах заважає Павлу проповідувати, і він через молитву позбавляє її цієї здатності (Дії 16:16).

— Юдейські заклиначі в Ефесі зазнають фіаско (Дії 19:13-20).

У своїх посланнях апостол Павло говорить про інше чудо — таємницю не умоглядну і не філософську, а таємницю благочестя, розкриту Христом у Своєму житті, смерті й воскресінні. Ця таємниця відкрита сьогодні для тих, хто упокорюється й вірить (Ефес. 3:1-12; 1 Тим. 3:16).

Так протистоять одна одній дві таємниці: таємниця благочестя й таємниця беззаконня…

ОКУЛЬТИЗМ У СУЧАСНОМУ СВІТІ
Епоха раціоналізму й атеїзму створила певний вакуум бездуховності як на Заході, так і в нас у Росії. Це одна із причин поширення східного містицизму.

Що стосується Росії, то проникненню й поширенню східного містицизму, як відомо, надзвичайно сприяли праці Олени Блаватської (1831-1891 p.), яка створила на базі індійської філософії «Теософічне суспільство»; будучи ученицею тибетських лам, проповідувала містико-філософське вчення про можливість безпосереднього пізнання Бога за допомогою інтуїції й одкровення, перевтілення душі шляхом розвитку «надчутливих сил людини». У Блаватської сильне прагнення створити на цій основі «універсальну релігію», засновану на окультизмі й східних віруваннях. її твори перевидані сьогодні величезними накладами й заповнюють езотеричні розділи книгарень усіх міст Росії. Те, що обсяг усілякої езотеричної, окультної літератури сьогодні набагато перевершує обсяг релігійної літератури, видно навіть не спокушеній в цих питаннях людині.

АСТРОЛОГІЯ
Астрологія бере свій початок ще в ассиро-вавилонську епоху, однак сьогодні є ледь не лідером усіх окультних захоплень, маючи дуже багату традицію як на Сході, так і на Заході. У цей час «популярність астрології пояснюється також тим, що на відміну від болючих питань, які важко вирішити, що трактують буття й природу особистого або надособистого Бога, загадку творіння, походження зла, в астрології все зрозуміло: можна залишити осторонь доктринальні й віддаленні питання й, дотримуючись вказівок свого гороскопа, відчути власну гармонію із Всесвітом. Цією наближеністю до споживацького способу мислення й життя пояснюється комерційний успіх астрології»3.

Далі автор повідомляє: згідно з даними, опублікованими в газеті «Геральд трибун», у США близько 10 тисяч професійних астрологів, створена «Американська федерація астрологів». У 1230 щоденних газетах астрологи мають постійну роботу. Дипломованих провісників долі по зірках готують 30 навчальних закладів.

Астрологи випускають свій бюлетень, проводять конгреси, систематично виступають по радіо й телебаченню. Астрологічний бізнес у США приносить близько 200 млн. доларів на рік. Варто зазначити, що астрологією захоплювалися й вищі класи суспільства, правителі й царі. Відомо, що Кеплер склав гороскоп для Валленштейна, Нострадамус (1503-1566), лікар і астролог, був лейб-медиком Карла IX, Гітлер і Геббельс, дружина президента США Рейгана й багато інших людей користувалися гороскопами. Усе це — якщо не виконання пророцтва Івана Богослова, то його переддень. Я маю на увазі відомий текст Об’явл. 16:13,14. Здається, сучасне людство стоїть перед доленосним вибором самовизначення — або Христос і Його прощення, або магізм у його різних формах. Цей час — прикордонна межа, за якою почнуться процеси, наслідки яких передбачив тільки Бог…

Тепер є необхідність серйозно обговорити й зрозуміти, що «батьківщина в небезпеці» і що всі ми відповідаємо за духовний клімат нашого покоління.

Звичайно, у сучасному суспільстві неможливо видати закони, які б очистили всі книгарні від окультної літератури, і нам також не вдасться зробити це на телебаченні. Але примари підуть, коли настане світанок. Будемо молитися Господу й робити все від нас залежне для наближення світанку — це наша основна мета, що збігається з волею Божою.

  1. Христианство. Энциклопедический словарь в 3-х томах. Москва, Научное издательство «БРЭ», 1995, т. 2, с. 120.
    2. Там само, т. 2, с. 125.
    3. Гуревич П.С. Возрожден ли мистицизм?- М.: Политиздат, 1984, с. 212.

Ростислав ВОЛКОСЛАВСЬКИЙ

Коментарі відсутні

Новини по дням

Серпень 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
« Тра    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Контакти

вул.Івасюка, 76
м.Івано-Франківськ
76000

Написати лист